افزایش میزان باس (Bus) حافظه در زمان بهره برداری میزان تاخیر در زمان خواندن حافظه در لایه‌های پایین را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. خواندن و نوشتن دستورهای جداگانه همیشه به صورت یکسان بدون در نظر گرفتن زمان و ترافیک روی باس انجام می‌شود. گرچه افزایش بهره برداری باعث می‌شود زمان تاخیر حافظه سیستم به خاطر صف موجود در کنترلر افزایش پیدا کند. بازده واقعی یک حافظه ثابت باقی خواهد ماند غیر از اینکه کاربر در هر کانال از سه DIMM استفاده کند یا رو به استفاده از حافظه‌های 128 گیگابایتی LRDIMM بیاورد. جدول زیر می‌تواند نمایانگر مدل‌های مختلف استفاده از انواع متنوع حافظه باشد.

دسترسی به حجم بیشتر حافظه با استفاده از LRDIMM

LRDIMM از بافر حافظه برای یکی کردن بار الکتریکی در رنک‌های مختلف استفاده می‌کند. بدین ترتیب امکان استفاده از هشت رنک روی یک ماژول حافظه DIMM به وجود می‌آید. با استفاده از حافظه‌های LRDIMM کاربر می‌تواند سیستم‌هایی با میزان حافظه رم بسیار بالا به وجود آورد. البته باید در نظر داشته باشید که حافظه‌های LRDIMM توان مصرفی و زمان تاخیر بیشتری نسبت به RDIMM دارند.

کدام بهتر است، LRDIMM یا RDIMM ؟

مانند بسیاری از سوالات در که در صنعت فناوری اطلاعات وجود دارند، پاسخ این سوال دقیقا به نوع استفاده مربوط می‌شود. اگر قصد استفاده از ماژول‌هایی را دارید که حداکثر حجم آنها از 32 گیگابایت فراتر نمی‌رود، در 90 درصد اوقات باید از ماژول‌های RDIMM استفاده کنید. (این ماژول‌ها نسبت به LRDIMM ارزان‌تر هستند.) گرچه اگر معماری سرور به ماژول‌های حافظه با حجمی بیشتر از 32 گیگابایت نیاز دارد، LRDIMM انتخابی مناسب خواهد بود.